Újra meredeken emelkednek az esetszámok. Ez már valószínűleg az omikron érkezésének jele. Egyre inkább együttélünk a vírussal, de továbbra is fontos, hogy vigyázzunk egymásra, és ne fertőzzük meg a környezetünkben élőket.
Ebben nagyon hasznos és fontos eszköz a vírusteszt. A különböző tesztek segítségével megbizonyosodhatunk a fertőzésgyanúról, és időben elkülöníthetjük magunkat másoktól, valamint abban is segítenek, hogy megállapíthassuk, mikortól térhetünk vissza a normális kerékvágásba a megfertőződés és esetleg betegség után.
Melyik teszt a jobb?
A vírusteszteket az alapján kategorizáljuk, hogy mit keresnek a mintában. A molekuláris tesztek a vírus genetikai nyomait keresik (ilyen például a PCR teszt), az antigén tesztek pedig a vírus egy fehérjéjének a jelenlétét mutatják ki.
Az antigén gyorstesztek és a laborban elemzett PCR tesztek között a különbség olyan, mintha mondjuk a röntgent és az MRI vizsgálatot hasonlítanánk össze. Mindkettő hasznos bizonyos szempontból. A röntgen előnye, hogy olcsó és kiválóan alkalmas arra, hogy kimutassa a feltűnő, egyértelmű problémákat. Az MRI vizsgálat időigényesebb, sokkal drágább, viszont sokkal pontosabb képet szolgáltat arról, hogy mi történik a szervezetben.
Ugyanígy elmondható, hogy mindkét teszt megbízható, és adott célokat szolgál. Az antigén gyorstesztek előnye, hogy gyorsan és olcsón jelzik, hogy ebben a pillanatban fertőzőek vagyunk-e. Az érzékenyebb PCR tesztek hamarabb jelzik a fertőzést, de több ideig tart amíg megkapjuk az eredményüket.
Mindkét teszttípus hasznos, de a rakéta sebességgel terjedő omikron esetében egy gyorsteszt hamarabb képes jelezni, ha pár napra el kell különíteni magunkat másoktól.
Mikor érdemes gyorstesztelést végezni?
A tesztek által biztosított információ segít abban, hogy ne terjesszük a vírust akaratunkon kívül. Mivel az antigén tesztek a fertőzés kimutatására jók, ezért csoportos együttlétek, találkozók, programok előtt érdemes elvégezni, minél közelebb a kezdési időponthoz, akár közvetlenül előtte, mondjuk az autóban.
A negatív eredmény persze csak azt jelenti, hogy mi nem fertőzünk meg másokat. Nem jelent biztosítékot az ellen, hogy mások esetleg megfertőzzenek minket.
Repülés vagy hosszabb vonatút előtt is érdemes ellenőrizni a vírus jelenlétét a szervezetünkben, megérkezés után 2-3 nappal pedig azt, hogy vajon megfertőződtünk-e az úton.

Mikor érdemes tesztelni, ha fertőző személlyel találkoztunk?
Az omikron nagyon gyorsan terjedő variáns, ezért több szakértő szerint is hamarabb lehet tesztelni egy fertőző személlyel való érintkezés után. A korábbi ajánlások öt napot mondtak. Azonban az omikron európai terjedésének egyik jól dokumentált esete, egy norvég céges, karácsonyi ünnepség, amelyet egy étteremben tartottak, és amelyen 80-an fertőződtek meg (mind oltottak), és a fertőzöttek 75 százalékánál buli után már 2-3 nappal jelentkeztek tünetek, felülírta a tesztelés szabályait. Így akár 2-3 nap várakozás elég egy fertőző személlyel való találkozás után a teszt elvégzésre.
Lehetséges, hogy valaki túl korán tesztel?
Igen. Fertőző személlyel való találkozás után nincs értelme azonnal tesztelni, és úgy gondolni, hogy minden rendben. A vírus pár nap alatt éri el a kimutatható szintet a szervezetben.
Ezért ilyenkor 2-3 napig érdemes a biztonság kedvéért elkülönülni másoktól, maszkot viselni mások jelenlétében, és utána tesztelni.
Negatív eredmény esetén mikor érdemes újra tesztelni?
Az egyértelműen fertőző környezetben való tartózkodás után az első negatív tesztet követően, 2-3 nappal később még egy tesztet érdemes elvégezni.
Mi van azokkal, akinek tünetei vannak, de a gyorstesztjük negatív?
Ebben az esetben inkább a tünetekre kell hallgatni. Az oltottaknál a tünetek megjelenése lehet annak a jele, hogy a szervezet a teszt által még ki nem mutatható mennyiségű vírusra reagál. Ha a következő pár napban enyhülnek a tünetek, és továbbra is negatívak a teszteredmények, akkor lehet bízni abban, hogy jó irányban alakul a helyzet.
Tünetekkel, de negatív antigén teszteredménnyel érdemes lehet elvégezni egy PCR tesztet, amivel biztosan ki lehet zárni a Covidot. Azonban légzőszervi tünetekkel amúgy is ajánlott inkább otthon maradni.
Mit jelent, ha a teszt eredménye „nem értékelhető”?
Nem tudjuk, milyen gyakran fordul elő, de ha ilyen eredményt kapunk, ne gondoljuk azt, hogy nem vagyunk fertőzőek. Általában egy újabb teszt elvégzése a javasolt. Nem értékelhető eredmény több okból is létrejöhet. Lehet, hogy a minta volt elégtelen, de van, hogy a feldolgozás során történt hiba. Az is ok lehet, hogy olyan alacsony a vírusok száma, hogy képtelenség belőle kimutatni az igazi pozitív eredményt.
Muszáj újra tesztelni, ha a gyorsteszt pozitív lett?
Ha a gyorsteszt eredménye pozitív lett, fogadjuk el, hogy fertőzöttek, és fertőzőek vagyunk. Előfordulhat a hamis pozitív eredmény, de ritka. A legtöbb szakértő az eredmény PCR teszttel való megerősítését javasolja, és általában hivatalosan is a PCR tesztek eredményét fogadják el.

Mi van, ha gyorsteszt és a PCR teszt eredménye nem egyezik?
Előfordulhat, hogy a gyorsteszt eredménye negatív, a PCR teszt pedig pozitívat mutat. Ennek az az oka, hogy a két teszttípus más anyagok jelenlétét mutatja ki. A gyorstesztek a fertőzöttségre utaló antigéneket keresik, és a negatív eredmény azt jelenti, hogy ebben a pillanatban az alany nem terjeszti a koronavírust.
A PCR teszt érzékenyebb, és hamarabb jelzi a fertőzöttséget. Ha a gyorsteszt eredménye pozitív, de utána a PCR eredmény negatív, akkor a valós eredmény valószínűleg negatív. Ha tünetekkel tesztelünk negatívan, érdemes PCR teszttel megerősíteni az eredményt 2-3 nappal később.